Pomiń nawigację

14 III – Dzień Liczby π

Ikona kalendarza

March 14, 2024

„…Chcesz policzyć pole koła? Bez Pi tego nie dokonasz.

No, a obwód moi mili? Co byśmy bez Pi zrobili?...”

14 marca liczba Pi obchodzi swoje święto. Datę wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. Liczba π lub ludolfina, to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła, do długości jego średnicy.

W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto. Uczniowie przyłączyli się do świętowania, przygotowując plakaty promujące „Dzień Liczby Pi”, dowiedzieli się ważnych informacji i ciekawostek o liczbie Pi. Przekonali się również, że liczba ta to rzeczywiście stosunek obwodu koła do jego średnicy - w tym celu mierzyli obwody oraz średnice dużych i małych okręgów, a następnie wykonywali odpowiednie dzielenie.

Towarzyszyło temu dużo emocji, zabawy i zdumienia! W ramach zabawy wymyślano jak największą ilość wyrazów zaczynających od Pi.

Święto Pi, niewątpliwie, miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia.