Pomiń nawigację

Narodowe Święto Niepodległości

Grzegorz Kwieciński

Ikona kalendarza

Nov. 9, 2024

Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe obchodzone w Polsce corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości w 1918 roku po 123 latach niewoli pod trzema zaborami. Tego dnia o godzinie 11:00 ustały działania wojenne. Pod miejscowością Compiegne w wagonie kolejowym, w którym mieściła się główna kwatera aliantów, podpisano zawieszenie broni.

Jak co roku dla nas, Polaków jest to to okazja dla czczenia tych, którzy przyczynili się do tego, że mamy własne, suwerenne państwo.

Również w naszej szkole uroczyście obchodzono to święto. W odświętnie przystrojonej w barwy narodowe sali zgromadzili się zaproszeni Goście, nauczyciele oraz uczniowie w galowych strojach.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Wójt Gminy Turawa – Dominik Pikos, przedstawiciel Rady Gminy w Turawie – Jerzy Farys, przedstawiciel Nadleśnictwa Turawa – Piotr Cholewa, Dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Turawie – Bernadeta Staś, sołtys naszej wsi - Teresa Żulewska, przedstawiciel Klubu Seniora – Irena Nowak, aktor Kazimierz Mazur oraz dyrektorka żłobka w Kotorzu Małym- Teresa Momot.

Wójt naszej gminy, Dominik Pikos, odczytał list prezydenta skierowany do wszystkich Polaków i będący zaproszeniem naszej głowy państwa do Narodowego Czytania arcydzieła epoki romantyzmu - dramatu „ Kordian” Juliusza Słowackiego. Wybór lektury nie był przypadkowy, ponieważ jego treść dotyczy najistotniejszych spraw naszego narodu. Tytułowy bohater to symbol polskiego patrioty tęskniący za wolną ojczyzną. W naszej szkole Narodowe Czytanie zainicjowała Dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej, w czytaniu uczestniczyli wszyscy zaproszeni Goście oraz wybrane uczennice.

Uroczystość obchodów Narodowego Święta Niepodległości uczczono doskonale przygotowanym programem artystycznym przez młodzież klasy VIII pod kierownictwem pana Jerzego Farysa a uczniowie klasy III pod opieką pani Grażyny Łukaszewicz zaśpiewali patriotyczne pieśni: „Biały Orzeł”, „11 Listopada”, „Co to jest niepodległość?” i „ Białe róże”.

Na koniec nasza społeczność uczniowska solidarnie uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji „ Szkoła do Hymnu”, podczas której zgodnie z założeniami odśpiewano cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.